mommy-greenest-healthy-snack-popcorn-600

popcorn alternative to packaged snacks

But at roughly $4 a pop, those snacks added up—especially when my teenagers devoured a bag in one sitting.

I was tired of the whining, “We don’t have anything to eat…” just a few days after I’d gone to the market. “Grab an apple!” I’d tell them, but they’d just shake their heads, rummaging through the shelves for a wayward packet of flaxseed crisps.

They were addicted to the salt and the crunch of packaged snacks. And it had to stop.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *